Potrebni sastojci su:
- 450 g heljdinog integralnog brašna bez glutena
- 150 g pirinčanog integralnog brašna bez glutena
- 700 ml tople vode
- 1 - 1,5 kašičica sode bikarbone
- malo ulja
- malo soli
Sve sastojke izmešati u činiji. So i ulje dodati po ukusu. Po mom iskustvu, a i ukusu, dodavanje ulja i soli ne utiče posebno na strukturu i ukus hleba. Potrebno je da se dobije gustina smese kao za gušću proju. Smesa se izlije u pravougaoni metalni pleh, obložen papirom za pečenje. Rerna se zagreje na 200°C i hleb se peče 20 minuta. Nakon tog vremena, prekriti hleb papirom za pečenje i peći još 20 minuta. Hleb je tada gotov i papir se lako odvaja od njega. Pečen hleb izvaditi i i uviti u čistu suvu krpu. Papir se može odvojiti i nakon hlađenja. Kada se hleb potpuno ohladi narezati na kriške i uživati. Može se čuvati u frižideru nedelju dana, narezan na kriške ili ceo, pa rezati po potrebi. Ova količina sastojaka je dovoljna za pleh dužine 40 cm, širine 10 cm i visine 7 cm, da bi se dobio hleb visine 6 cm.
Tokom pečenja hleb će ispucati po sredini, ali to je normalno, jer ne sadrži gluten koji bi kao lepak držao čestice i razvlačio se da ne pukne kora. Hleb se lako seče, mekan je i zgodan za sendviče.
Varijante hleba bez glutena
Isprobala sam sva brašna bez glutena koja sam mogla da nađem kod nas. Po mom iskustvu, najbitnije je koristiti heljdino brašnom u većem udelu, a meni je najbolja kombinacija sa pirinčanim brašnom. Proseno i kukuruzno su isuviše krupna brašna i hleb se previše roni. Možete umesto dela količine ova dva brašna koristiti i mlevene bademe, lešnike, orahe... Jedna varijanta koju često pravim je:- 350 g heljdinog brašna
- 150 g mlevenih oraha
- 100 g pirinčanog brašna
Нема коментара:
Постави коментар